Більше про COVID-19 Про вірус Новий коронавірус 2019 року (SARS-CoV-2) спричиняє розвиток респіраторних захворювань (зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19) і може передаватися від людини до людини. Вірус міститься у крапельках, які людина виділяє під час кашлю чи чхання. Збереження відстані — це гарантія безпеки. Це фактор переривання поширення збудника, а відтак, і хвороби на COVID-19. Тому заразитися майже неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви перебуваєте на значній відстані. Якщо людина торкається забруднених поверхонь, а потім — очей, рота чи носа, вірус може передаватися і через руки. Ось чому важливо регулярно й ретельно їх мити з милом або, якщо такої змоги немає, використовувати антисептики для рук з вмістом спирту не менше 70%, а також часто й якомога довше провітрювати приміщення

Про захворювання

COVID-19 — гостра респіраторна хвороба, спричинена коронавірусом SARS-CoV-2. Тяжкість перебігу захворювання залежить від багатьох факторів. Основною групою ризику тяжкого перебігу хвороби чи смерті є літні люди та люди з хронічними захворюваннями. Захистити себе та інших від інфікування допоможуть прості й корисні звички: використовуйте захисні маски, користуйтеся дезінфектантами, мийте руки і тримайте дистанцію понад 1,5 м

Симптоми захворювання

Симптоми захворювання на COVID-19 можуть бути індивідуальними і мати різний ступінь тяжкості. Найпоширенішими симптомами є:

· Гарячка

· Сухий кашель

· Втома

· Біль у м’язах і суглобах

· Біль у горлі

· Діарея

· Кон’юктивіт

· Головний біль

· Втрата нюху та смаку

· Висипання на шкірі

Якщо ви маєте такі симптоми, будьте на зв’язку зі своїм сімейним лікарем та лікуйтеся вдома, дотримуючись його вказівок.

Проте, якщо у вас ускладнене дихання або задишка, біль або стискання в грудях, розлад мовлення або втрата рухливості — негайно зверніться по медичну допомогу.

У середньому симптоми виникають протягом 5–6 днів після зараження, однак цей період може тривати до 14 днів

AstraZeneca (Covishield)

Вакцина розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською компанією AstraZeneca. Дозволена для екстреного використання в Європейському Союзі та інших країнах. Протягом першого півріччя Україна може отримати від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини AstraZeneca/Oxford у межах глобальної ініціативи COVAX. Україна також уклала контракт на купівлю вакцини за кошти державного бюджету. В Індії ця вакцина випускається під назвоюCovishield.
22 лютого вакцина зареєстрована для екстреного застосування в Україні

Вакцина AstraZeneca (Covishield) — це векторна вакцина, розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською біофармацевтичною компанією AstraZeneca.Вакцини AstraZeneca виготовляють в Європейському Союзі, Великобританії, Республіці Корея. Вакцина, яка вироблена за ліцензією в Індії, має назву Covishield.

Oxford/AstraZeneca отримала схвалення для екстреного використання у Великій Британії, Індії та ЄС.

Ефективність — 81,3% після двох стандартних доз, введених з інтервалом 12 тижнів або довше.

У вакцині AstraZeneca використовується безпечний для людини вірус, який переносить елементи вірусу SARS-CoV-2. Так вакцина змушує організм виробити імунітет, водночас не даючи хворобі розвиватися.

Вакцину AstraZeneca вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації потрібно отримати дві дози вакцини з інтервалом 12 тижнів. Першу і другу дозу можна отримати вакциною AstraZeneca, виробленою на різних майданчиках, включно із субліцензійним виробництвом в Індії. Адже склад та технологія виготовлення вакцини ідентичні.

23 лютого 2021 року в Україну прибуло 500 тис. доз вакцини AstraZeneca (Covishield). Вони закуплені для України міжнародною агенцією Crown Agents.

23 квітня 2021 року доставлено 367 200 доз вакцини AstraZeneca-SKBio виробництва Південної Кореї в межах глобальної ініціативи COVAX.

Склад вакцини:

Діюча речовина:

  • модифікований аденовірус, що містить у собі специфічний білок коронавірусу, який викликає імунну відповідь.

Допоміжні речовини:

  • L-гістидин та L-гістидин гідрохлорид моногідрат;
  • динатрієва сіль етилендіамінтетрацтової кислоти (EDTA);
  • магнію хлорид;
  • етанол;
  • полісорбат 80;
  • натрію хлорид;
  • сахароза;
  • вода для ін’єкцій

Sinovac Biotech

Вакцина китайського фармацевтичного підприємства Sinovac Biotech, що спеціалізується на виробництві вакцин проти гепатиту та грипу. Дозволена для екстреного використання в Азербайджані, Бразилії, Китаї, Чилі, Індонезії та Туреччині.
Перша партія вакцини Sinovac Biotech, придбана за державні кошти, надійшла в Україну 25 березня.
9 березня вакцина зареєстрована для екстреного застосування в Україні

Вакцина Coronavac — це інактивована вакцина, розроблена китайським фармацевтичним підприємством Sinovac Biotech, що спеціалізується на виробництві вакцин проти гепатиту та грипу.

Азербайджан, Бразилія, Китай, Чилі, Індонезія та Туреччина дозволили вакцину для екстреного використання для імунізації своїх громадян. Китай дозволив використовувати вакцину виробника Sinovac Biotech для імунізації широкого загалу. Вакцина перебуває на останніх стадіях погодження Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного застосування.

За навяними дослідженнями станом на 25 березня 2021 року ефективність вакцини становить83,5% після щеплення двома дозами.

Ця вакцина містить у своєму складі інактивований вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. Схоже працюють вакцини проти поліомієліту, грипу.

Вакцину Sinovac Biotech водять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 14-28 днів.

Наприкінці 2020 року Міністерство охорони здоров’я України підписало контракт на постачання 1,9 млн доз вакцини від коронавірусу виробництва Sinovac Biotech.

Перша партія з 215 тис. доз вакцини CoronaVac, придбана за державні кошти, надійшла в Україну 25 березня.

30 квітня 2021 отримано ще 500 тис. доз вакцини CoronaVac.

Склад вакцини:

Діюча речовина:

  • інактивований вірус SARS-CoV-2

Допоміжні речовини:

  • гідроокис алюмінію;
  • гідрофосфат натрію 12-водний;
  • гідрофосфат натрію моногідрат;
  • натрію хлорид

Pfizer-BioNTech

Вакцину розробила німецька біотехнологічна компанія BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Дозволена для повного використання у: Швейцарії, Королівстві Бахрейн, Саудівській Аравії. Екстрене використання, дозволене ВООЗ, діє в США, Великій Британії, Європейському Союзі, Швейцарії, Аргентині, Австралії, Канаді, Чилі, Мексиці, Об'єднаних Арабських Еміратах та в багатьох інших країнах. Найближчим часом Україна отримає вакцину Pfizer-BioNTech у межах глобальної ініціативи COVAX

Вакцина Pfizer-BioNTech - це мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer.

Вакцину внесено до списку вакцин для екстреного використання ВООЗ і дозволено для екстреного використання у США, Великій Британії, Канаді та ЄС. У Канаді ця вакцина показала 95% ефективності у захисті від COVID-19 серед осіб віком від 16 років.

Вакцина Pfizer BioNTech покликана навчити організм виробляти специфічні антитіла для знищення вірусу.

Вакцину Pfizer BioNTech від COVID-19 вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 21 день.

22 лютого 2021 року вакцину Pfizer/BioNTech проти COVID-19 зареєстровано в Україні для екстреного медичного застосування.

16 квітня Україна отримала першу партію зі 117 тис. доз вакцини у межах ініціативи COVAX.

Склад вакцини:

Діюча речовина:

  • мРНК - молекула.

Допоміжні речовини:

  • ALC-0315;
  • ALC-0159;
  • холестерол;
  • DSPC;
  • дигідрат фосфату натрію;
  • дигідрат фосфату калію;
  • натрію хлорид і калію хлорид;
  • сахароза;
  • вода для ін’єкцій

Novavax

Вакцину розробила американська фармацевтична компанія Novavax. Вона перебуває на фінальній стадії III фази клінічних випробувань, і компанія планує подавати документи до Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) для затвердження екстреного використання в I кварталі 2021 року. Попередньо заявлена ефективність становить 89%. Україна закупить цю вакцину за кошти державного бюджет

Вакцина Novavax - це субодинична вакцина американської компанії Novavax.

Під час третього етапу випробувань вакцини у Великій Британії її ефективність склала 96%.

Вакцина Novavax містить білки вірусу SARS-CoV-2, відтак вчить організм людини виробляти відповідну реакцію на них. Схоже працюють вакцини від грипу, гепатиту В.

Novavax вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації потрібно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 21 день

Як проводять вакцинацію?

Фахівці Міністерства охорони здоров’я України та Центру громадського здоров’я за підтримки ВООЗ запропонували такі підходи до імунізації від коронавірусної хвороби COVID-19

Вакцинація за допомогою мобільних бригад з імунізації

Мобільні бригади працюватимуть там, де доступ до закладів охорони здоров’я буде ускладненим або неможливим. Імунізація проводиться у виїзному режимі в спеціально організованих місцях для людей, які цього потребують.

Вакцинація
у пунктах щеплень

Медичні працівники здійснюють вакцинацію всіх людей відповідно до етапу проведення імунізації за попереднім записом.

Громадяни України, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, будуть забезпечені доступом до вакцин від коронавірусної хвороби в пунктах щеплень на територіях, які підконтрольні Уряду України

Як вакцинуватися?

Для того, щоб повноцінно імунізуватися від COVID-19, необхідно отримати дві дози однієї вакцини. Отримання однієї дози вакцини - це один раунд вакцинації. Отже, кожен етап вакцинації матиме два раунди.

Кожен раунд триватиме в середньому 20 днів залежно від вакцини, етапу вакцинації та способу, яким буде вакцинуватися пацієнт - у постійному пункті щеплення чи з допомогою мобільної бригади

Як підготуватися до вакцинації?

Дотримуйтеся стандартних рекомендацій, щоб убезпечити себе від захворювання під час візиту мобільної бригади з імунізації чи відвідування пункту щеплення. Тестуватися на антитіла чи антигени до COVID-19 перед чи після щеплення від COVID-19 не потрібно

Реєстрація в електронній системі охорони здоров’я

Щоб безоплатно вакцинуватися від COVID-19, пацієнт має бути зареєстрований у Реєстрі пацієнтів електронної системи охорони здоров’я.

Зареєструватися можна в будь-якого лікаря, зокрема лікаря-спеціаліста. Ви вже зареєстровані, якщо:

· маєте укладену декларацію з лікарем, який надає первинну медичну допомогу;

· отримуєте ліки за програмою “Доступні ліки”;

· отримували електронне направлення в лікаря.

Ви не зможете вакцинуватися від COVID-19, якщо не зареєстровані в Реєстрі пацієнтів ЕСОЗ.

Декларація про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, не є обов’язковою для отримання безоплатної вакцини від COVID-19. Але радимо укласти таку декларацію, адже цей важливий документ надає доступ до безоплатних медичних послуг за програмою державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.

Безоплатно вакцинуватися від COVID-19 можна в будь-якому закладі охорони здоров’я чи в приватного лікаря, якщо він визначений Міністерством охорони здоров’я України та має договір з Національною службою здоров’я України навідповіднийпакет послуг.Перевірити, чи має надавач такий договір, можна на сайтіНСЗУабо за номером 16-77.

Протипоказання

мРНК-вакцину виробника Pfizer/BioNTech не можна використовувати, якщо ви маєте:

тяжку алергічну реакцію після першої дози вакцини або до будь-якого з її компонентів (наприклад, анафілактичний шок тощо);

негайну алергічну реакцію будь-якого ступеня тяжкості на першу дозу вакцини мРНК COVID-19 або будь-якого з її компонентів (включно з поліетиленгліколем) після введення вакцини;

негайну алергічну реакцію будь-якого ступеня тяжкості на полісорбат

Решту вакцин від COVID-19 не можна використовувати у разі гіперчутливості до будь-якого з її компонентів

Реакції на вакцину

Вакцинація від COVID-19 допоможе розвинути імунітет до вірусу. Ваш організм може певним чином реагувати на вакцину, це означає, що ваше тіло вибудовує захист.

Такі реакції на місці щеплення є нормальними:

  • біль;
  • набряк.

Також можуть виникнути такі загальні реакції:

  • гарячка;
  • озноб;
  • головний біль;
  • втомлюваність.

Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації.
Якщо ви відчуваєте дискомфорт, зверніться до лікаря за рекомендаціями. Також ви можете так полегшити місцеві симптоми:

  • накладайте прохолодні компреси на місце щеплення;
  • легко розминайте руку, в яку робили щеплення;
  • пийте багато рідини

Відмінність між реакцією на вакцину й симптомамиCOVID-19

Вакцина від COVID-19 не може спричинити захворювання. Проте ви можете отримати першу дозу вакцини уже інфікованим, коли симптоми хвороби ще не розвинуті.

Організм може реагувати на введення вакцини. Загальна слабкість або підвищення температури - це звичайна реакція на вакцину від COVID-19. Ці симптоми зникають за кілька днів після вакцинації.

Проте якщо з’являються яскраві симптоми захворювання на COVID-19, наприклад, висока температура, постійний кашель, втрата або зміна нюху чи смаку, слід пройти обстеження та протестуватися на COVID-19.

Невідкладно повідомте свого лікаря про будь-які тяжкі побічні реакції, що виникли після вакцинації від COVID-19

Як Україна отримує вакцини?

Вакцини від коронавірусного захворювання потраплятимуть в Україну кількома способами

Перший спосіб →

COVAX — це глобальна ініціатива, яка має на меті пришвидшити розробку та виробництво вакцин від COVID-19 і забезпечити рівний доступ до них, незалежно від економічного та соціального статусу людей, які потребують щеплення. У межах СOVAX Україна може безоплатно отримати вакцини для 8 млн людей

Другий спосіб →

Прямі закупівлі вакцини в компаній-виробників за кошти державного бюджету України

Третій спосіб →

Закупівлі вакцини за кошти міжнародних донорів й інших структур, програм Світового банку, Європейського інвестиційного банку тощо

Як зберігаються вакцини?

Температурні вимоги

Існує три температурних режими, які впливають на терміни зберігання та використання вакцин:

-60… -80°C

Температурний режим від -60°C до -80°C дозволяє зберігати вакцини найдовше.
За результатами тендеру обрано приватну логістичну компаніюFarmasoft, яка має відповідний досвід логістики медичних препаратів у наднизьких температурах. Ця компанія має достатню кількість обладнання для дотримання вимог холодового ланцюга, а також надає спеціалізований транспорт для доставки вакцини до регіональних центрів.

-20°C

Зберігання вакцин у температурному режимі -20°C забезпечуватимуть державні підприємства «Укрвакцина» та «Укрмедпостач». За розрахунками у холодильному обладнанні з температурним режимом -20°C можна зберігати не менше ніж 3 млн доз вакцини.

+2…+8°C.

Державні підприємства «Укрвакцина» та «Укрмедпостач» можуть забезпечити зберігання до 30 млн доз вакцини, які потребують умов зберігання від +2°C до +8°C. З цих складів національного рівня можна забезпечити доставку вакцини до регіонів.

Транспортування вакцин

В Україні функціонує спеціальна система для постачання та зберігання вакцин. Вона має такі рівні:

Національний рівень

Вимоги до цього рівня забезпечують державні підприємства «Укрвакцина» та «Укрмедпостач», які можуть отримувати, розмитнювати та зберігати вакцини протягом 6 місяців у необхідній кількості при температурних режимах від -20°С до +8°С. Зі складу національного рівня вакцини доставлятимуть до інших складів спецтранспортом з дотриманням вимог “холодового ланцюга”

Регіональний рівень

На регіональному рівні існує 25 пунктів для зберігання вакцин — по одному в кожній області та в м. Києві
Регіональний склад може одразу розподіляти вакцини, отримані зі складу національного рівня.
Зі складів цього рівня вакцини транспортуватимуться у термоконтейнерах до пунктів щеплень

Пункти щеплення

Щоб імунізація від COVID-19 була ефективною та безперервною та не перешкоджала рутинній вакцинації від інших небезпечних захворювань, заплановано створити близько 4 250 спеціальних пунктів щеплень для вакцинації від COVID-19.

Пункти щеплення отримуватимуть вакцини відповідно до потреб зі складів регіонального рівня

Етапи вакцинації

367тис. людей5

· Медики і персонал закладів охорони здоров'я, де надають стаціонарнудопомогу хворим на COVID-19

· Учасники Операції об'єднаних силна Сході України

· Мешканці інтернатів, будинків догляду за літніми людьмита персонал цих закладів

Вакцинацію проводять:

мобільні бригади з імунізації

Вакцина:

Covishield/AstraZeneka (перші 500 тис. доз)

2.5млн. людей

· Населеннявіком 80+

· Медики і персонал лікарень

· Соціальні працівники

Вакцинацію проводять:

· мобільні бригади з імунізації

· у пунктах щеплень

Вакцина:

Covishield/AstraZeneka (перші 500 тис. доз) + чекають затвердження Sinovac

7млн. людей

· Населеннявіком 65-79

· Освітяниі працівники закладів освіти

· Працівники структур державної безпеки:Державної служби з надзвичайних ситуацій, Національної поліції, військово- службовці Збройних сил України

11млн. людей

· Населеннявіком 60-64

· Населеннявіком від 59, які мають супутні захворювання

· Працівники місць обмеження волі:та/або слідчих ізоляторів тазасудженічи взяті під варту

· Громадяни України, які перебуваютьна тимчасово окупованих територіях

13млн. людей

Решта населення України віком від 18 років

Хто має пріоритет у безоплатній вакцинації?

Дорожня карта з проведення вакцинації від COVID-19 в Україні визначає, що вакцинація відбуватиметься етапами.Спочатку вакцинують усіх, хто найбільше потребує захисту і допомагає іншим.

Серед пріоритетних груп — люди, найбільш уразливі до COVID-19 або від яких залежить життєдіяльність країни, надання допомоги громадянам та їхній захист. Здебільшого до цих груп входять ті, хто взаємодіє з великою кількістю людей, працівники системи охорони здоров’я, а також усі, хто ризикує отримати серйозні ускладнення

ГРУПА ПРІОРИТЕТНОЇ ВАКЦИНАЦІЇ

ЧОМУ НАЛЕЖАТЬ ДО НЕЇ?

Медичні працівники, включно з особами, які беруть безпосередню участь у протидії пандемії COVID-19

- Мають високий ризик інфікування, оскільки не можуть вибрати місце або спосіб організації праці.
- Є надважливими працівниками у збереженні системи охорони здоров’я.

Військовослужбовці (Збройні сили України, Національна гвардія України тощо), які беруть участь в Операції об’єднаних сил

— Мають середній ризик інфікування через відсутність вибору умов служби та проживання.
— Мають високий ризик одночасно захворіти великою групою, що спричинить значні ускладнення у виконанні обов’язків зі збереження територіальної цілісності держави

Працівники соціальної сфери

— Мають високий ризик інфікування через відсутність вибору умов праці.
— Мають частий контакт із соціально вразливими людьми, людьми, старшими за 60 років, що створює додаткові умови для поширення інфекції

Люди, які мешкають у закладах із надання тривалого догляду та підтримки, працівники таких закладів

Мають високий ризик інфікування через відсутність вибору умов проживання. Люди, старші за 60 років, мають підвищений ризик настання смерті через стрімке поширення інфекції всередині установ, де вони мешкають

Літні люди понад 60 років, включно з особами із супутніми захворюваннями

Мають високий ризик виникнення серйозних ускладнень і смерті

Працівники важливих структур державної безпеки, включно з Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Національною поліцією України, Національною гвардією України, Службою безпеки України, військовослужбовцями Збройних сил України, Міністерством внутрішніх справ України

Мають високий ризик інфікування через відсутність вибору місця і способу організації праці. Їхня робота надважлива для підтримання безпеки, правопорядку, а також реагування в надзвичайних ситуаціях

Вчителі та інші працівники сфери освіти

— Мають високий ризик інфікування через неможливість змінити або реорганізувати умови праці, вік 60+ деяких учителів або працівників освітніх закладів.
— Через високий ризик обмеження життєдіяльності для суспільства в цілому

Дорослі від 18 до 59 років із супутніми захворюваннями та високим ризиком виникнення ускладнень або настання смерті внаслідок COVID-19

— Мають підвищений ризик тяжкого перебігу хвороби та смерті

Люди, які перебувають у місцях обмеження волі та/або слідчих ізоляторах, а також працівники цих установ

— Мають високий ризик інфікування через відсутність вибору умов проживання та праці.
— Є соціально незахищеними та фактично не мають доступу до спеціалізованої медичної допомоги

Корисні контакти
і посилання

0800 60 20 19

Національний контакт-центр МОЗ з питань протидії поширенню COVID-19

Поширюйте інформацію про вакцинацію від COVID-19 удома, на роботі та серед друзів у соцмережах

УВАГА! НЕБЕЗПЕЧНИЙ КОРОНАВІРУС

КОРОНАВІРУСИ - це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому.
Новий коронавірус - це передусім зоонозна інфекція. Тобто вона може передаватися від тварини до людини. Зазвичай, такі віруси не несуть загрози для людей. Проте коронавіруси можуть швидко мутувати та ставати небезпечними. Так, наприклад, вірус SARS - CoV у 2002 - 2003 роках викликав спалахи гострого распіраторного синдрому, а вірус MERS - CoV у 2012 році спричиняв близькосхідний респіраторний синдром.
Вірус 2019 - nCoV вперше зафісували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року. Тоді більшість людей уражених новим вірусом, були пов'язані з ринком в м. Ухань. На цьому ринку продають продукти тварин тощо. Проте на сьогодні вірус передається повітряно - крапельним шляхом від людини до людини. Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Більшість людей, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров'ям. Серед померлих багато людей літнього віку з хронічними захворюваннями.
Основне занепокоєння викликає діапазон вираженості симптомів: деякі люди мають легкі симптоми, інші - тяжко хворіють. Це ускладнює встановлення справжньої кількості заражених та швидкості передачі вірусу від людини до людини.
Основними клінічними ознаками та симптомами коронавірусу є гарячка та затруднене дихання. У разі появи симптомів, що свідчать про гострі респіраторні захворювання під час подорожі або після неї, мандрівникам рекомендується звернутися до лікаря та надати відомості про історію подорожей.
Найпоширенішими симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках - діарея або кон'юнктивіт. Інкубаційний період триває від 2 днів до 2 тижнів.

ХТО МАЄ ВИЩИЙ РИЗИК ОТРИМАННЯ ВАЖКОЇ ФОРМИ ЗАХВОРЮВАННЯ?

Хоча вірус ще не до кінця вивчений, але на сьогодні відомо, що люди похилого віку із хронічними захворюваннями більш схильні до ризику важких захворювань.

ЯК ДОВГО ВІРУС ЖИВЕ НА ПОВЕРХНЯХ?

За попередньою інформацією вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людини.

ЯК ЗАХИСТИТИСЬ ВІД НОВОГО КОРОНАВІРУСУ?

Паніка у медіа та соціальних мережах створили дідгрунтя для маніпуляцій та поширення фейків. Багато компаній пропонують товари, медичні препарати, БАДи чи навіть вакцини, що мають вас захистити від нового вірусу. Проте наразі спецефічного лікування та вакцини від уханського коронавірусу не існує. Не захищають від коронавірусу 2019 - nCoV:
  • Захисні маски. Маски варто одягати людям, що вже захворіли, для зниження ризику зараження інших в закритих приміщеннях. На вулиці маски неефективні. Також маски вдягають лікарі під час операцій.
  • БАДи та гомеопатія. Ефективність цих препаратів не доведена, тому вони не здатні захистити від нового коронавірусу.
  • Імуномодулятори. Такі лікарські засоби може призначити лише лікар.
  • Цибуля, часник, алкоголь та інші засоби "народної медицини". Не має жодного наукового обгрунтування ефективності цих засобів. Алкоголь навпаки пригнічує імунну систему і послаблює організм, ускладнюючи процес боротьби з вірусом.

щоб зробити себе менш вразливим до вірусів завжди дотримуйтесь рекомендацій:

  • мийте руки;
  • уникайте близьких контактів з хворими;
  • збалансовано харчуйтеся;
  • пийте достатньо рідини;
  • провітрюйте та зволожуйте приміщення;
  • ведіть здоровий спосіб життя;
  • подбайте про достатню кількість сну;
  • не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

Ротавирусный гастроэнтерит и его профилактика

Острое инфекционное заболевание, проявляющаяся симптомами острой кишечной инфекцией. Возбудителем является вирус.

Источником заболевания является больной человек или вирусоноситель, а также зараженная вирусом пища и вода. заболевание наблюдается среди новорожденных и детей раннего и школьного возраста и также взрослый человек.

Инкубационный период длится от нескольких часов до трех - пяти дней. Болезнь начинается остро и развивается бурно. Первым признаком является диарея. Вскоре возникает рвота. При тяжелых случаях поднимается высокая температура. Также отмечается гиперемия зева, отёчность язычка, отмечается замедление пульса и снижение артериального давления. При тяжёлых случаях происходит обезвоживание организма ( чаще у детей) и сопровождается потерей массы тела.

Лечение: основывается на общепринятых принципах комплексной терапии при острых кишечных инфекциях.

Профилактика: общая для кишечных инфекций.

"Йододефіцит і його профілактика "

Відомо, що однією з умов нормального функціонування організму людини є збалансоване харчування, тобто таке харчування, при якому організм одержує білки, жири, вуглеводи, макро – та мікроелементи, вітаміни, мінерали в необхідних для його життєдіяльності пропорціях.

Кожен з них бере участь у біохімічних процесах. Особливу роль у роботі людського організму відіграє такий мікроелемент як йод. Він необхідний для формування гормонів щитовидної залози які, у свою чергу, впливають на розвиток нервової системи, на жировий, білковий та вуглеводний обміни, обмін вітамінів, електролітичний обмін, підтримують енергетичні процеси та теплообмін, ріст організму, дієвість імунної системи статевий розвиток людини та її репродукцію.

Якщо в організмі людини бракує гормонів щитовидної залози, то розвивається ціла наука захворювань, зокрема, так зване ‘ воло’, першими ознаками якого є збільшення щитовидної залози, слабкість, сонливість. У дітей, окрім цього, уповільнюється розвиток.

Украй небезпечним є дефіцит йоду у період вагітності, що часто стає причиною мертвонародження, викидів, народження дітей з ознаками спастичного паралічу та кретинізму, з нейросенсорною глухотою, недостатньою масою , незворотніми порушеннями функцій мозку, які спричинюють затримку фізичного та психічного розвитку в підлітковому віці.

Якщо ж маля народилося здоровим, то в разі подальшої недостатності йоду в ранньому віці порушується процес росту і розвитку дитячого організму, особливо формування мозку ( розвивається кретинізм ). Брак йоду в організмі в дитячому та підлітковому віці теж призводить до порушень розвитку головного мозку, наслідком яких, як правило, є розумова відсталість, супроводжувана погіршенням сприймання, швидкою втомою і зниженням успішності навчання.

Як бачимо, йододефіцит негативно впливає на діяльність усього організму, особливо дитячого, який активно росте й розвивається.

Тому профілактику йодної недостатності слід починати саме з дошкільних закладів та з молодих сімей.

Про це свідчить і наш досвід проведення такої профілактики і в різних дошкільних закладів та областей.

Заходи з профілактики йододефіциту.

1. Інформаційна робота з працівниками дошкільного закладу та батьками вихованців з питань:

- Вплив дефіциту йоду на розвиток організму дорослих і дітей;

- Добова потреба людей різних груп у йоді;

- Вміст йоду в найбільш вживаних продуктах харчування.

Добова потреба в йоді людей різних вікових груп.

Групи людей Потреба в йоді (у мкг на добу)
Діти від народження до 6 років 90
Діти від 7 до 12 років 120
Підлітки та дорослі 150
Вагітні жінки та матері, що годують дітей груддю 200

2. Практична робота з працівниками дошкільного закладу й окремо з батьками вихованців щодо складання орієнтовного переліку продуктів харчування, які забезпечують добову потребу в йоді дорослих і дітей.

Ознайомлюючись зі змістом йоду в продуктах харчування, слід звернути увагу саме на ті, які найбільше містять його у 100г. їстівної речовини: морепродукти – різні види риби, краби, морська капуста ( ламінарія ); а також помідори, квасоля, соя, топінамбур ( земляна груша ) та інші.

Вміст йоду в деяких продуктах харчування ( залежить від регіону )

Продукт вміст йоду в мкг на 100г. їстівної частини продукту

Хлібобулочні вироби 3 – 8,4 Помаранчі 3,1
Кукурудза 5,2 – 7,0 Ягоди 7,0
Овес 7,5 Мед 2,0
Ячмінь 8,9 Фундук 0,2
Рис 2,3 Мигдаль 2,0
Гречана крупа 5,1 Волоські горіхи 3,1
Горох 5,1 Молоко коров’яче 9,3
Квасоля 12,1 Молоко козяче 2,0
Соя 8,1 Кефір до 30,0
Вівсяні пластівці геркулес 6,0 Йогурт 9,0
Макаронні вироби 1,5 – 4,3 Вершки 9,0
Картопля 2,8 – 8,0 Сметана 7,0
Морква 3,0 Молоко сухе цільне 50,0
Салат 8,0 Суха дитяча мол. суміш 120,0 – 170,0
Буряк 4,0 Яловичина 7,2
Томати 73,0 Свинина 6,6
Перець черв. солодкий 3,0 Телятина 7,0 – 13,0
Цибуля ріпчаста 3,0 Печінка теляча 6,8
Баклажани 2,0 Серце теляче 7,3
Капуста білоголова 3,0 Печінка свиняча 13,1
Редис 8,0 М’ясо куряче та качине 20,0
Часник 9,0 Яйця курячі 23,0
Огірки грунтові 3,0 Жовток яйця 4,0 – 5,0
Сливи 8,0 Хек 110,0
Вишні 2,0 Окунь морський 130,0
Яблука 2,0 Тріска 263,0
Виноград 8,0 Креветки 110,0
Персики 2,0 Горбуша 50,0
Камбала 50,0 Кета 50,0
Лемонела 50,0 Минтай 150,0
Мойва 50,0 Путассу 135,0
Салака 50,0 Сардина 35,0
Скумбрія 45,0 Судак 5,0
Сом, щука 5,0

3. Вживання йодованої солі.

Оскільки дорослі й діти не щодня споживають продукти харчування, багаті сполуками йоду, то для забезпечення організму цим необхідним елементом слід запропонувати вживання йодованої солі.

Правила купівлі, зберігання та вживання йодованої солі

· Йодовану сіль варто купувати в невеликих поліетиленових пакетах темного кольору, обов’язково звернувши увагу на термін зберігання, оскільки йод – елемент нестійкий.

· Зберігати слід у місцях, куди не потрапляють сонячні промені ( наприклад у закритій шафі ).

· Сільничка для йодованої солі повинна мати кришку ( можна з відповідними отворами для посипання ).

· Не слід солити страву йодованою сіллю під час приготування, оскільки йод не витримує термообробки. Їжу підсолюють безпосередньо перед вживанням.

4. Ознайомлення дошкільнят зі значенням сполук йоду для їхнього організму за допомогою мультфільмів та казкових оповідок.

5. Тестування працівників та батьків на виявлення йодо – дефіциту.

БОТУЛІЗМ

Бактерії ботулізму живуть у грунті, воді, на овочах і фруктах, у кишечнику тварин та людей. Найчастіше причиною отруєння стають заражені ботулізмом м’ясні, рибні, овочеві продукти, як-от: шинка, копчене м’ясо, ковбаси; в’ялена, солона, копчена риба; різні фруктові та овочеві консерви, при виготовленні яких порушується температурний режим або термічна обробка зовсім не проводиться і консерви зберігаються без доступу кисню. Тому домашні заготовки типу консервованих грибів, огірків тощо дуже часто стають причиною захворювання.

Перші ознаки захворювання виникають, як правило, у проміжку від 2 до 48 годин, але можуть з’явитися і через5-10 днів після споживання зараженого продукту.

Хвороба починається гостро: людина відчуває загальне ослаблення, особливо у кінцівках, головний біль, запаморочення, біль у животі, нудоту. Виникає понос, який через добу змінюється запором, здувається живіт. Температура тіла лишається при цьому нормальною.

У дітей спостерігаються такі типові симптоми ботулізму: зниження гостротизору, туман і сітка перед очима,подвоєння предметів. Після цього повіки опускаються, зіниці розширюються. Малюкпочинає скаржитися насухість у роті, сильну спрагу. Йому важко ковтати .Голос сиплуватий, гугнявий. Відчувається загальна м’язова слабкість – хворий не в силі підняти руку чи ногу, не може навіть утримати прямо голову. Різкозменшуються кількість слини, сечі, поту. Поява описаних симптомів (або хочдеяких із них) є сигналом до негайногозвертання за медичною допомогою. Хворого слід негайно госпіталізувати.

Профілактика ботулізму: овочі, фрукти, ягоди слід промивати чистою проточною водою, щоб змити всі залишки грунту. Для дітей овочі, фрукти та ягоди краще ополіскувати кип’ятком або хоча б прохолодною перевареною водою. Усі домашні консерви слід зберігати при низьких температурах, фруктові, ягідні компоти – кип’ятити перед вживанням протягом 15-20 хв. Овочі можна концервувати тільки з додаванням оцтової або лимонної кислоти.

НАРОДНІ ЗАСОБИ ВІД ГРИПУ ДЛЯ ДИТИНИ

Грип і сам по собі небезпечний, а якщо його невчасно або неправильно лікувати, ще й викликає важкі для організму ускладнення. Лікування грипу в дітей проводять комплексно. Якщо педіатр схвалить, застосовують і традиційні, і народні методи боротьби з недугою.

Добре бореться з вірусом часник. Його приймають усередину або готують з нього тампони й краплі для носу. Якщо в маленького пацієнта немає алергії на мед, йому готують медово - імбирний напій з часткою лимону.

З успіхом можна впоратися з грипом за допомогою ароматерапії. Використовують ефірну олію лаванди, шавлії, кориці. Хвої та цитрусових. Але аромат у повітрі не має бути надто концентрованим, бо в малюка болітиме голова.

У разі вірусного захворювання малюкові слід пити багато теплої рідини

Це перешкоджає втраті рідини організмом у разі підвищеної температури тіла.

Тепла рідина також сприяє швидкому виведенню з організму токсичних продуктів життєдіяльності вірусу. Дитині дають теплу чисту воду, компот із сухофруктів, неміцний чай, фруктовий сік.

Цілющі властивості мають такі напої:

- коктейль із теплого молока , вершкового масла, меду й соди на кінчику ножа;

- морс із малинового або смородинового варення;

- відвар плодів шипшини.

Якщо в дитини перебіг грипу ускладнився запаленням легенів. Нирок або суглобів, отитом,менінгітом, треба пам’ятати, що їх не можна лікувати в домашніх умовах.

У такому разі малюка госпіталізують і лікують у стаціонарі до остаточного одужання.

ВЕСНЯНИЙ АВІТАМІНОЗ

У весняний період скорочується асортимент овочів і фруктів, під час їх зберігання значно зменшується кількість вітамінів. Тому намагайтеся забезпечити дитині не лише регулярність харчування, а й різноманітність. Із настанням весни багатьох долає гіповітаміноз - сонливість, дратівливість, лущення шкіри.

Вітамін А бере участь у процесах розмноження і росту клітин, а також перетворення світла в нервові імпульси. Тому через його нестачу погіршується зір.

Корисна їжа: куряча печінка, гарбуз, морква,курага, вершкове масло, твердий і кисломолочний сири,яйця.

Основна функція вітаміну В 6 - обмін амінокислоті процес кровотворення. Його недолік супроводжується анемією, м ‘язовою слабкістю і підвищеною стомлюваністю.

Корисна їжа: кунжут, банани, квасоля, курка.

Вітамін С бере участь у виробленні колагену в організмі, який є основою здорових суглобів, сухожиль, хрящів і кісток.

Корисна їжа: лимон ( апельсин) , квашена капуста, томатний сік.

Вітамін В 9 - фолієва кислота - необхідний організму для росту і відновлення клітин слизових оболонок. При його нестачі страждають в першу чергу ясна - вони стають пухкими і сприйнятливими до стоматиту.

Корисна їжа: волоські горіхи, арахіс, яловича печінка, квасоля вміст кальцію та фосфору в кістках, прискорюючи засвоєння кальцію в кишківнику. Засвоєнню вітаміну сприяють тваринні та рослинні жири.Джерела - риба, свиняча та яловича печінка, печінка морських риб, яєчний жовток, авокадо, молоко.

Вітамін В 12 відповідає за нормальну роботу нервової системи. Його дефіцит помітний по психоемоційному стану: дратівливості, швидкої стомлюваності і безсонні.

Корисна їжа: яловича печінка, йогурт, сир.

Без вітаміну F неможливий процес побудови клітинних мембран, які швидко зношуються при стресі.

Корисна їжа: нерафінована соняшникова олія, оселедець, скумбрія, авокадо.

Вітамін Е відповідає за регенерацію тканин, живить шкіру, нігті і волосся. Його дефіцит робить нігті ламкими ,волосся тьмяним , а на кутикулах з'являються задирки.

Корисна їжа: нерафінована соняшникова олія або кукурудзяна , або оливкова олія.

Вітамін РР бере участь в окісно – відновних процесах організму,зокрема, нормалізує секрецію шлункового соку.

Корисні продукти: сирий арахіс,морська риба.

Тіамін бере участь у регуляції ферментативних і обмінних процесів і синтезу амінокислот. Тому сприяє розумової активності і підтримує нервову систему. Нестача вітаміну В1 позначається на пам’яті та здатності до концентрації.

Корисна їжа: насіння соняшнику, хліб з висівками, вівсянка і гречка, арахіс.

Вітамін D забезпечує розвиток скелета , регулюючи вміст кальцію та фосфору в кістках, прискорюючи засвоєння кальцію в кишківнику.

Джерела: риба, свиняча та яловича печінка,яєчний жовток, авокадо, молоко.

Включайте в раціон дитини свіжу зелень з відкритого грунту. Корисно давати ії дітям постійно в будь - який прийом їжі.

Урізноманітнюйте меню зеленими яблуками, гранатами, волоськими горіхами, а також багатими на залізо печінкою , м’ясом. Введіть обов’ язково в раціон дитини рибу і морепродукти, які багаті йодом, вони необхідні для зростаючого організму.

У весняний період включіть відвари із шипшини. Шипшина містить багато вітаміну Р, що в сполученні з вітаміном С є активним біологічним комплексом, і збагачує організм дитини залізом.

Пам’ятайте для дитини дуже важливо дотримуватися розпорядку дня і якомога частіше перебувати на свіжому повітрі.

СОНЦЕ - І ДРУГ, І ВОРОГ!

Якщо дитина довго грається на вулиці за спекотної сонячної погоди, то на неї чатує небезпека перегріти голову та отримати сонячний удар.

Головні його ознаки:

  • Почервоніння обличчя та сильний головний біль;
  • Нудота, блювання, запаморочення, потемніння в очах;
  • Задишка, судоми, марення, галюцинації;
  • Падіння серцевої діяльності та втрата свідомості.

ПЕРША ДОПОМОГА:

  • постраждалого покласти в тіні, максимально звільнити від одягу;
  • на голову та потилицю покласти пузир із льодом або зробити холодний компрес;
  • груди та шию обливати холодною водою;
  • тіло поотирати вологим рушником;
  • якомога частіше давати прохолодні напої.

!!!ПОСТРАЖДАЛИХ ПІСЛЯ НАДАННЯ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ ОБОВ'ЯЗКОВО НАПРАВИТИ ДО СТАЦІОНАРУ, ОСКІЛЬКИ МОЖЛИВЕ ПОГІРШЕННЯ СТАНУ!!!

Щоб не доводити справу до сонячного удару, не забувайте дитині одягати головний убір - краще із широкими полями. А в найспекотнвший час - між 11 ранку та 3 годинами дня - намагайтеся, щоб ваші діти грались в тіні, а не там, де саме припікає сонце.

ТЕПЛОВИЙ УДАР

Тепловий удар - хворобливий стан, що розвивається, зумовлений перегріванням організму в результаті тривалого впливу високої температури зовнішнього середовища.

Ознаки:

  • млявість, утома, сонливість, задишка;
  • почервоніння обличчя, підвищення температури тіла;
  • у подальшому настають потьмарення свідомості, а іноді і її втрата, а також ослаблення серцевої діяльності.

ПЕРШУ ДОПОМОГУ ПРОВОДИТИ ПО АНАЛОГІЇ З ВИКЛАДЕНОЮ ВИЩЕ - ЯК ПРИ СОНЯЧНОМУ УДАРІ.

Украй небезпечним є дефіцит йоду у період вагітності, що часто стає причиною мертвонародження, викидів, народження дітей з ознаками спастичного паралічу та кретинізму, з нейросенсорною глухотою, недостатньою масою , незворотніми порушеннями функцій мозку, які спричинюють затримку фізичного та психічного розвитку в підлітковому віці.

1. Ознайомлення дошкільнят зі значенням сполук йоду для їхнього організму за допомогою мультфільмів та казкових оповідок.

2. Тестування працівників та батьків на виявлення йодо – дефіциту.

Украй небезпечним є дефіцит йоду у період вагітності, що часто стає причиною мертвонародження, викидів, народження дітей з ознаками спастичного паралічу та кретинізму, з нейросенсорною глухотою, недостатньою масою , незворотніми порушеннями функцій мозку, які спричинюють затримку фізичного та психічного розвитку в підлітковому віці.

Кiлькiсть переглядiв: 707

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.